Varsinkin hallituskauden alussa poliitikoilla on tapana puhua pehmoisia ja niin puhuvat taas uudet ministerimme.
Rinteen hallitus on ilmoittanut tavoitteekseen luoda maahan kolmessa vuodessa 60 000 työpaikkaa. Jotta nuo työpaikat eivät lisää budjettialijäämää, niiden olisi hyvä olla yksityisissä yrityksissä. Jos työpaikkoja luodaan lisää julkiselle puolelle, se lisää alijäämää. Lisää, sillä verovaroin maksetut palkat pienentävät verotuloja, vaikka niistä veroja perittäisiinkin. Ellei sitten peritä veroja enemmän, kuin mitä maksetaan.
Jotta 60 000 uutta työpaikkaa asettautuu raameihin, todettakoon että se tarkoittaa sitä, että hallitus luo maahamme kolmessa vuodessa yhden uuden Koneen kokoisen yrityksen. Herlineiltä meni sata vuotta siihen savottaan, joten saanen epäillä. Lisäksi sen kokoisen firman varmaan pitää myydä niitä tuotteitaan myös ulkomaille. Tuskin pelkkien kotimarkkinoiden varaan pystyy sen kokoista firmaa kasvattamaan. Joten on syytä tarkistella Koneen henkilöstöä tarkemmin. Koneen 60 000 työntekijästä vain 5 000 on Suomessa. Eli tuota hallituksen tavoitetta täytyy tarkentaa. Ei siis riitä yksi Koneen kokoinen yritys, vaan niitä tarvitaan kaksitoista kappaletta. Käsi pystyyn, jos uskotte Rinteen koplan kasvattavan kolmessa vuodessa tusinan verran Koneen kokoisia menestyviä yrityksiä. Minä en moiseen usko.
Kun hallitus samaan aikaan kiristää verotusta kaikista niistä kohdista, joilla maahan saataisiin edes uusia pieniä yrityksiä, niin taitaa työllistäminen jäädä päiväunien tasolle. Mutta onneksi kansa on maksanut edustajilleen torkkupeitot, joiden lämmössä voi niitä unia katsella.
Koska hallitus ei osaa tai ei halua laskea julkisia menoja yhteen, niin kerrottakoon arvon ministereille, miten on käymässä. Eduskunnan päätöksillä ladataan koko ajan lisää velvoitteita kunnille. Joka tietenkin nostaa kuntien menoja. Virallisten laskelmien mukaan kuntasektori velkaantuu lisää Rinteen hallituskaudella noin kaksi miljardia joka vuosi. Tai sitten alle kuudentuhannen asukkaan kunnat joutuvat korottamaan kunnallisveroäyriään viidellä äyrillä. Ja senhän tietää, mitä siitä seuraa. Nuoret pakenevat isompiin kuntiin ja yritykset siirtävät toimintojaan pois minkä ehtivät. Ei sellaiseen kuntaan saa yksikään yritys houkutelluksi työvoimaa, jossa kunnallisvero on 35 äyriä.
Koska kunnallisvero on tasavero, niin Rinteen hallitus ajaa siis Suomea kohti tasaveroa, siirtämällä julkisten menojen maksamisen enemmän ja enemmän kuntien vastuulle. Rinnettä pitäisikin ryhtyä kutsumaan Tasavero-Antiksi.
Koska maahan ei synny nykymenolla uusia työpaikkoja ja kun kansainväliset rahoittajat panevat parin vuoden kuluttua kiihtyvällä vauhdilla velkaantuvan valtion lainahanat kiinni, hallitus käy tietenkin seuraavaksi käsiksi yksityisiin eläkevaroihin ja täräyttää myös perintöveron kattoon.
Eli, homma suoritettu, Suomi sosialisoitu.